Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

It cost "WAY" too much to eat 6 to 7 times a day

waterboy

New member
Every day at work or at the gym from people who work out and have a fucked up diet or only eat 3 times a day tell me "it cost way to much to eat 6 times a day" .....(A bag of chickan last all week $6.00) (eggs .79cents last a week ) (pbj sandwich eat 2 day cost $4.00 a week) (can of tuna 4 for $1.00 I eat 8 cost $2.00) (bag of bagels last a week cost $1.49) (banana/fruit $2.00 last a week) (green beans/peas .49cents I eat 4 cans a week $1.96) 3 to 4 protien shakes a day this is what I eat . It cost me $19.24 to eat 6to7 times a day for a week . You can get maybe 3 meals eating out for $19.24 ............. just thought I would share this with you guys .
 
You really shouldn't eat the chicken that's frozen and in a bag b/c of the amount of sodium and all the preservatives. We can usually find deals where they have fresh chicken for $1.99/lb and we usually get 20lbs sop your talking $40 every two weeks just for chicken. Plus all the red meat if we're bulking, you're looking at some major cash
 
I spend upwards of $100-140 every week on food....Eating good quality cuts of meat and other foods get rather expensive....
 
Both my Girlfriend & I workout we spend like $150 a week on groceries. Thank god she doesn't eat much! LOL I eat 93% lean beef which floats between $2.30 - $2.70 lb. I buy Tyson chicken breasts at Costco for about $20 on a 20lb bag. I like Tyson, they use steroids, I use steroids we have a lot in common! :D
 
Top Bottom