Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

Protein Powder prices..

needtobuildmuscle.com 's cinnamon bun protein is the best tasting protein i've had, by far. Three shakes a day minimum!!!
 
needtobuildmuscle.com 's cinnamon bun protein is the best tasting protein i've had, by far. Three shakes a day minimum!!!

It is very good. It's one of those flavors that goes down so easily. For BIG BLAST users it's another option. I like having different flavors on hand so not to get burnt out on any one. Between the chocolate, banana, strawberry, Tropical orange, Fruit punch and now CInnamon Roll, I can have 2 shakes a day and not get tired of any of them.
 
It is very good. It's one of those flavors that goes down so easily. For BIG BLAST users it's another option. I like having different flavors on hand so not to get burnt out on any one. Between the chocolate, banana, strawberry, Tropical orange, Fruit punch and now CInnamon Roll, I can have 2 shakes a day and not get tired of any of them.

I love tropical orange BB, and I'm anxious to try the cinnamon roll. I'm sure it will be great too.
 
Just checked ur store needto, no vanilla flavor. My main use of whey protein is as meal replacement. I mix it with milk/berries...etc. Vanilla can be mixed with everything.

No I got vanilla!!!!!!!!!!!!!! I am putting it in stock now.... I thought my secretary did already but I guess not!!!!
 
Damn, I just calculated the costs after the discount and everything. Your price kicks ass!! Too bad no vanilla. oh well, I still have the samples that you sent me from previous order. Time to try them. Gonna get with them N2kts. Hmmmm... GEAR VS NEED2SLIN when bulking?

I just updated and put vanilla back in stock. Something my secretary told me she had don but did not do!!!!

So I hope I did not lose to many sales from that but its now back in stock. And yes with the discount and the free shipping my price on protein is dirt cheap. On top of that it taste bomb.

Get your self some big blast and gear. Then some of my dirt cheap wtbm and you got all your protein needs for the day covered. Add in some muscle replenisher post work out, some better protein bars, and now some of my new protein trail mix and if you cant get in 300-400g of protein a day there is something wrong with you..
 
I am a college student and looking for the cheapest proteins. I compared the following 5 pounds tubs.

BuyBulkWay is 0.10 per protein gram. (Shockingly, this is the most expensive)

Protein Factory's Prenium Whey is 0.09 $ per one protein gram.

Needto's whey protein is 0.07$ per one protein gram.

I was shocked, In my mind, I thought that BuyBulkWay is the cheapest and Needto was the most expensive.

What do you think? I think needto's protein would be most convenient price wise/ quality wise. I also made a program using FORTRAN to calculate the price per gram ;).

With protein powders I would go by quality over price.
You get what you pay for with protein powder.
 
With protein powders I would go by quality over price.
You get what you pay for with protein powder.


Exactly. And since between Orbit and needto you're going to get the best price on the best stuff, you're covered. If you find a better price on GEAR or BIG BLAST anywhere else, go for it. But I don't think you will.
 
With Protein powders I would go by quality over price.
You get what you pay for with Protein powder.

Quality doesent matter aslong as I am getting something decent. Whey protein is a whey protein. The only diffrence is how your gut reacts to it. But in terms of gains, it doesent make that diffrence. ( I am talking about whey concentrate VS Isolate). So I'd rather go with the cheaper one. I am still wondering if GEAR would be that awesome or some, it seems to me it is just a big blast on pill form?
 
Quality doesent matter aslong as I am getting something decent. Whey protein is a whey protein. The only diffrence is how your gut reacts to it. But in terms of gains, it doesent make that diffrence. ( I am talking about whey concentrate VS Isolate). So I'd rather go with the cheaper one. I am still wondering if GEAR would be that awesome or some, it seems to me it is just a big blast on pill form?


That statement makes no sense. Whey concentrate is actually only 73% useable protein. So you're essentially saying that 73 grams of protein is the same as 100 grams of protein.

And Plasma serum and hydrolyzed require no digestion they're far more usable. So you're saying that a protein that is entirely absorbed is no better than a protein that is partially absorbed.

I agree, sometimes the differences can be overstated. And in the past they were, but with the advancements made in the last few years I can unequivocally say there's quite a big difference.
 
That statement makes no sense. Whey concentrate is actually only 73% useable protein. So you're essentially saying that 73 grams of protein is the same as 100 grams of protein.

And Plasma serum and hydrolyzed require no digestion they're far more usable. So you're saying that a protein that is entirely absorbed is no better than a protein that is partially absorbed.

I agree, sometimes the differences can be overstated. And in the past they were, but with the advancements made in the last few years I can unequivocally say there's quite a big difference.

Using whey protein + few caps of gear will make the whey protein more usable right? Because GEAR has digestive enzymes and other compounds that makes protein more digestible and absorbable?

So if I buy GEAR + Whey concentrate and take them together, it will make me use more of the whey concentrate. Correct?
 
Top Bottom