This is what i got for grocery today:
Brown rice(2 bags)
yogourt
green tea
tropical apple/orange juice
Faba beans ( How do I cook these?)
rasberry jam
Chocolate syrup
Chick peas(2cans)
Soya sauce ( don't know what this is for?)
Sugar(1bag)
chinese sesame oil (never heard of this before)
Creamy Ceaser Dressing
Olives
milk
olive oil
Kidney beans(1can)
2 bags of bread
Cookies/buiscuits ( several)

2 dozen eggs ( i like boiled eggs for breakfast)
Red fruits ( i got everything red i saw)
Sardins (never seen these before, it said rich in protiens so i got several packages.)
Spinach
Mushrooms
Blackpeas.
Vegetable oil.
Icecream(yummy)
Bananas
Tuna
2 chickens .. intact. lol thats all.
All of this cost exactly $ 101.
now that i have everything i need(hopefully) let the cooking begin. For dinner i will boil some eggs now.
ps. I don't think i was able to find any good oatmeal brand. I found this cheap flour type thing, was that good oatmeal? Now u know the extent of my newbieness. hehe. Honestly i am just a teenager stepping in adulthood. thank you all for your participation.