Well, after a bit of searching, I've found a company that is willing to sell to me (and anyone else who wants in) WPI by the 44 lb. bag. BUT . . .
If WE buy by the palette, the discount is nearly a buck a pound.
Now, this is unflavored stuff, but how hard is it to mix your WPI with some Tang or Nestle-Quick and Milk? It's quite easy, and what's more, it's HALF the price of Isopure, with the same exact protein profile. The only thing it's missing is the added potassium, calcium and flavoring.
Prices are as follows:
WPI, Non-instantized -
1 44 lb. Bag - $4.95/lb or $218.00 plus s/h
1 palette of many 44 lb. bags - $4.15/lb or $183.00 plus s/h
WPI, Insantized
1 44 lb. bag - $5.25/lb or $230.00 plus s/h
1 palette of many 44 lb. bags - 4.45/lb or $196.00 + s/h
I'll find out ASAP how many bags are in one palette.
If WE buy by the palette, the discount is nearly a buck a pound.
Now, this is unflavored stuff, but how hard is it to mix your WPI with some Tang or Nestle-Quick and Milk? It's quite easy, and what's more, it's HALF the price of Isopure, with the same exact protein profile. The only thing it's missing is the added potassium, calcium and flavoring.
Prices are as follows:
WPI, Non-instantized -
1 44 lb. Bag - $4.95/lb or $218.00 plus s/h
1 palette of many 44 lb. bags - $4.15/lb or $183.00 plus s/h
WPI, Insantized
1 44 lb. bag - $5.25/lb or $230.00 plus s/h
1 palette of many 44 lb. bags - 4.45/lb or $196.00 + s/h
I'll find out ASAP how many bags are in one palette.