Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

who prepares meals daily who does it in advance??

  • Thread starter Thread starter ninesecz
  • Start date Start date
N

ninesecz

Guest
I know i try to do my meals only like twice week do you guys cook them s needed or mke them up and have a fridge full of tupperwre
 
My girl works next door to a supermarket which is awesome cuz if I need something shes already there, so I have her stock up on what I need and make it for me in advance. I have her cook chicken breasts 5 lbs at a time and put it in tupperware. Love thy woman my friends!
 
It makes things alot cheaper when you prepare the meals and take them to work or have them ready to heat up when you come home. In my younger years i bought everything already cooked and ended up spending 5-8$ a meal 3 times a day with protien shakes and bars being around 1 to 2 $ each .so the food bill was around 250$ a week. almost 1000$ a month . then i relized fuck this is getting exp . now my food bill is around 75$ a week at the most .plus i have better control over soduim intake and calories intake.

typical shopping day once a week looks like this.3 gallons of milk,6 tubs of cottage cheese,6 cans of albacore low sodium tuna,12 bonless skinless chicken breast,few cartons of egg beaters ,salad stuff tomatoes, lettuce, cucumbers.then 6 bannas, bag of grapes,apples, a few peaches.It amazing you can fill awhole cart for under 50$

everynow and then i'll pick up some frozen health choice dinners just incase i only have a few minutes pop one in the microwave and in 3 minutes you have lunch but try to avoid them.we still eat out on friday nights or saturdays so some meals your gonna have to eat prepared but most resturants have chicken salads you can get with no dressing then use your own lowfat dressing the wife keeps in the purse.

its amazing how much prepared food cost vs from the store. a dinner for 10$ is just one sitting. for 10$ i can buy a gallon of milk , few cans of tuna or lbs of chicken and a hand basket of veggies and fruits from the super market and make enough for 4-5 meals.

i think your gonna get a lor of responses from comp bodybuilders that have come to the same conclusion if you want to grow you have to eat and if you want to afford your gear and gym meberships then you have to buythe food and have a girl at home to cook it for you or learn to do it yourself.
 
chicken breast & beef on sundays. rice & beans a few times a week, storage as needed. same as yams.

eggs are the only thing i cannot eat out of the fridge. they turn to rubber. cooked as needed.
 
It makes things alot cheaper when you prepare the meals and take them to work or have them ready to heat up when you come home. In my younger years i bought everything already cooked and ended up spending 5-8$ a meal 3 times a day with protien shakes and bars being around 1 to 2 $ each .so the food bill was around 250$ a week. almost 1000$ a month . then i relized fuck this is getting exp . now my food bill is around 75$ a week at the most .plus i have better control over soduim intake and calories intake.

typical shopping day once a week looks like this.3 gallons of milk,6 tubs of cottage cheese,6 cans of albacore low sodium tuna,12 bonless skinless chicken breast,salad stuff tomatoes, lettuce, cucumbers.then 6 bannas, bag of grapes,apples, a few peaches.It amazing you can fill awhole cart for under 50$

everynow and then i'll pick up some frozen health choice dinners just incase i only have a few minutes pop one in the microwave and in 3 minutes you have lunch but try to avoid them.we still eat out on friday nights or saturdays so some meals your gonna have to eat prepared but most resturants have chicken salads you can get with no dressing then use your own lowfat dressing the wife keeps in the purse.

its amazing how much prepared food cost vs from the store. a dinner for 10$ is just one sitting. for 10$ i can buy a gallon of milk , few cans of tuna or lbs of chicken and a hand basket of veggies and fruits from the super market and make enough for 4-5 meals.

i think your gonna get a lot of responses from comp bodybuilders that have come to the same conclusion if you want to grow you have to eat and if you want to afford your gear and gym meberships then you have to buythe food and have a girl at home to cook it for you or learn to do it yourself.
 
I have a cryovac at my work, so I make a ton of stuff ahead of time, cryo it..and then put it in the freezer. I just pull out a few things every day for the day after...works out awesome and you can always have something good!
 
wouldnt it be easier if a double qtr # w/cz lg fry nd coke looked like this

calories..........625
protein.............70g
carbs..............70g
fat..................7.5g

then we could bust that down 3 meals day instead it is 7.5 g fat minus the decimal point!!!
 
For me it depends.
Sometimes I prepare my meals on sunday for monday, tuesday and wednesday but sometimes I only prepare the meals a day before.
I dont like to warm up things like rice cause it feels hard and dry.
The best thin is to prepare your meals early in the morning but I very lazy during the morning
 
Top Bottom