Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

Protein Powder prices..

mohdgame

New member
I am a college student and looking for the cheapest proteins. I compared the following 5 pounds tubs.

BuyBulkWay is 0.10 per protein gram. (Shockingly, this is the most expensive)

Protein Factory's Prenium Whey is 0.09 $ per one protein gram.

Needto's whey protein is 0.07$ per one protein gram.

I was shocked, In my mind, I thought that BuyBulkWay is the cheapest and Needto was the most expensive.

What do you think? I think needto's protein would be most convenient price wise/ quality wise. I also made a program using FORTRAN to calculate the price per gram ;).
 
Optimum Nutrition Whey, 10lbs for about $85 shipped on ebay from fennimorefitness. 145-150 servings at 24g per serving. Less than $.025 per gram of Protein calculating 145 servings.
 
I am a college student and looking for the cheapest proteins. I compared the following 5 pounds tubs.

BuyBulkWay is 0.10 per protein gram. (Shockingly, this is the most expensive)

Protein Factory's Prenium Whey is 0.09 $ per one protein gram.

Needto's whey protein is 0.07$ per one protein gram.

I was shocked, In my mind, I thought that BuyBulkWay is the cheapest and Needto was the most expensive.

What do you think? I think needto's protein would be most convenient price wise/ quality wise. I also made a program using FORTRAN to calculate the price per gram ;).

the whey to build muscle line is great tasting and over all a good shake. it is a great value. its main protein is whey concentrate which isnt the greatest form of whey. but just behing the concentrate is the isolate. isolate is the best. this is now the only protein powder i use. i turn the shake into a complete high quality meal by adding milk, egg, berries, and oats to the shake. my personal favorite flavor is vanilla nut.
 
Optimum 10 pounds bag is 0.0839$ per one gram of protein :D, awesome price. I always thought that bulk whey would be cheaper it is shocking to discover that it is the most expensive!!
 
I happen to like Needto's protein as he has various flavors and they all taste great.
If you want to talk about pricing the proteins and having them delivered also factor in that Needtobuildmuscle not only has good pricing, and great flavors, but the shipping is also amazing. What other company do you know of that will give you free shipping using 3 day priority mail??
 
the whey to build muscle line is great tasting and over all a good shake. it is a great value. its main protein is whey concentrate which isnt the greatest form of whey. but just behing the concentrate is the isolate. isolate is the best. this is now the only protein powder i use. i turn the shake into a complete high quality meal by adding milk, egg, berries, and oats to the shake. my personal favorite flavor is vanilla nut.

This is alot like what I do. I take needtos protein and add to them and can make a meal replacement, pwo shake. Whatever I need. Just add something different to the shake to suit what I need.

Nighttime I do the same, but with a slower release protein like casein.
 
I happen to like Needto's protein as he has various flavors and they all taste great.
If you want to talk about pricing the proteins and having them delivered also factor in that Needtobuildmuscle not only has good pricing, and great flavors, but the shipping is also amazing. What other company do you know of that will give you free shipping using 3 day priority mail??

oh and on TOP of ALL OF THAT, also gives anywhere from 10-15% in various discount codes!! PLUS a 100% guarantee on everything or your money back!!!
 
Top Bottom