Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

Best tasting protein

Lifterforlife

New member
I have passed this on to a few in emails, but thought I would post publicly.

The Watermelon is like kool aid, even on its own, but add dextrose and you will want to drink it all the time! The pineapple Mango is equally as good. I have tried them all. Cherry exquiste, Apple. Any of them are great.

High quality whey isolate, with a certificate of analysis. Very reasonable...just over 20 bucks.

http://www.giantnutrition.net/catalog/product_info.php?cPath=21&products_id=41

This protein is the best hands down of any I have ever had, and I have tried more protein powders than I can count over the years. I thought Syntrax was a couple years ago, but it was also pricey.
 
Is Giant Nutrition reliable regarding their protein?
Is it really only 20 bucks for 2lbs of WPI?

BTW: i really like ON's Rocky Road flavor, with ice and some oatmeal, it tastes like milk shake!
 
ErikB said:
Is Giant Nutrition reliable regarding their protein?
Is it really only 20 bucks for 2lbs of WPI?

BTW: i really like ON's Rocky Road flavor, with ice and some oatmeal, it tastes like milk shake!

Very much so....in fact the only one I know that offers a certificate of analysis. This is Patrick Arnolds baby, he would not in my mind would not compromize his standing in the community as one of the top guys.
 
ErikB said:
Wow...
Gonna buy some giant
But they only have those creepy flavours hehe
No chocolate?

Yeah, they have a dark chocolate....but the idea of why I posted this was to get away from the chocolate! :)
 
ErikB said:
Is Giant Nutrition reliable regarding their protein?
Is it really only 20 bucks for 2lbs of WPI?

BTW: i really like ON's Rocky Road flavor, with ice and some oatmeal, it tastes like milk shake!
Ten bucks a pound isn't an especially good price for WPI. You can get Isopure from pretty much anywhere online for that. Protein factory charges 9.09 a pound for theirs. 2 pounds for 20 is totally in bounds.
 
Top Bottom