Please Scroll Down to See Forums Below
napsgear
genezapharmateuticals
domestic-supply
puritysourcelabs
UGL OZ
UGFREAK
napsgeargenezapharmateuticals domestic-supplypuritysourcelabsUGL OZUGFREAK

un-flavored whey protien

^^Don't worry I said it for you...rotten asshole.
 
georgie24 said:
i might give ulters a whirl. kinda pricey if i take 3 shakes a day..


fonz hows that ATKINS milk on your stomach?

Awesome. Ever since i switched to ZERO lactose......I swear indigestion is a thing of the past. High protein intakes used to make me lethargic as hell, but now I use ISO-AGB, Atkins milk, Glutamine Peptides, and lactose free Whey Isolate, and i couldn't be happier. ISO-AGB is expensive, it lasts about 2 weeks but damn in those 2 weeks you can see a difference. I've been stuck doing nothing(shoulder injury) and basically loaded up the past 2 weeks on ISO-AGB, atkins milk, and Glut. Peptides...and I haven't lost a pound of muscle even though I'm not training. Can't wait till i start training, I'm going to grow like a weed.... :)
 
Depends where you get it from. I have had some that taste like ass. Canadianwhey.com has the best tasteless protien I have ever used, and it is also the best mixing isolate I have used. I have used allthewhey and it does not mix even close to Canadianwhey. With Canadianwhey, literally 2 swirls with a spoon and the stuff is mixed. As long as you drink it with something that has some flavour its not bad at all. I drink mine with dextrose and kool-aid. If you drink it with water, or regular milk, its pretty bland tasting and boring.
 
wow 2g's! So basically for a gram of betataine and 2g's of this new glutamine your paying 20 bucks extra. For a poor college student this unfortunately won't fit the budget.

On another note I just bought some of the unflavor whey off ebay. Can't beat the price, plus I got 33lbs which should last a while. And so what if I have to take an extra half scoop to get a little more pro. I have eaten a little of this straight up and it has absolutely no flavor, plus its the same stuff thats going into big name brands like ON Whey etc for a fraction of the cost.
 
dr0832,

no one is selling the same quality isolate, so its not really a good comparison. Though as a note if you had direct wholesalers selling it, the price would be over 22$ per/2lbs- just for the isolate. at least based on what the raw cost difference is. so the 20$ extra, though actually less than what you would pay if you bought them separately is a very high figure.

just to clarify.
 
Top Bottom