I quit smoking 4 mos. ago, but I still get a craving for a puff or two of the sticky icky every now and then...especially when there is a good movie on
I used to buy it when I was younger (about $30-$40 an once), I stick to the "kind" now, but sometimes the cheap shit works good for brownies and shit like that. Also, a lot poeple buy the cheap stuff to roll it with "other" substances.
Not that I'm an angel, but I thought I would bring up the story of my brother again. My bro is 26 and lives in Detroit. He used to smoke several times a day untill one day he got a bad bag. After smoking just one bowl, he immediately started to feel sick and say his chest hurt. He lives with my parents and they were out of town at the time. My bro called them that night and said he was feeling bad. By eairly that morning he was worse so they came home. By the time they got there he was almost dead.
When they took him to the hospital and ran some tests, they found that his blood was clotting and the clots were gathering around the veins around his heart causing a heart attack. They asked if he had been smoking pot because they have had 11 cases of this in Detroit. All with young people. Whats worse is 2 of them died. They also said that if he would have waited any long to come in and get on blood thinners he would have died too.
Just goes to show you that you never know what your getting.
I made some brownies with it maybe a year ago. I have had some people quote those prices fairly recently, but I am not usually in the market for the cheaper stuff, just the "kind".
The price probably gets hiked because of the hands that it crosses before it gets to the Mid West, every middleman adds a bit to the price to get their cut.
I made some brownies with it maybe a year ago. I have had some people quote those prices fairly recently, but I am not usually in the market for the cheaper stuff, just the "kind".
The price probably gets hiked because of the hands that it crosses before it gets to the Mid West, every middleman adds a bit to the price to get their cut.
I can get an oz whenever for $60, cheaper if I buy in quantity. I'm fairly sure that virtually all of the bricked shit in my area comes up I-35, its likely not from the Cali area. Still, good prices bro, I'd be makin brownies on the regular.
I can get an oz whenever for $60, cheaper if I buy in quantity. I'm fairly sure that virtually all of the bricked shit in my area comes up I-35, its likely not from the Cali area. Still, good prices bro, I'd be makin brownies on the regular.
Yeah, that would be a common price if I were to buy from a highschool kid who bought a 1/4 pound and needs to make the money to buy another 1/4 pound along with some profit. The cheaper prices I get from the guys who have kilos to get rid off. They are usually the drop off guys when it gets here from the border. I grew up in a pretty rough neighborhood so it wasn't uncommon to know many of these guys.
Screw all that and get a Graphics or US W.P and Smoke Roll away. Used to have a 3ft Graphics with a 4ft extension. Couldn't even light it yourself. Except for my buddie was able to somehow get it light and slide the bowl out with his toes.
Screw all that and get a Graphics or US W.P and Smoke Roll away. Used to have a 3ft Graphics with a 4ft extension. Couldn't even light it yourself. Except for my buddie was able to somehow get it light and slide the bowl out with his toes.