Legion Kreinak2
New member
Okay, bringing a shake for me to have at school for the early morning is irritating, so I was wondering what everyone's thoughts are on protein bars? I see some that are 2.69 a bar, that have 31 grams of whey protein and no carbs, with 270 calories in them. These seem good, but costly.
Other bars that cost about $1 a piece have 20 grams of protein but 19 grams of sugar carbs.
Can anyone either link me to good places to buy bars (I buy from Netrition right now) or give me reasons strongly opposing bars? I hear somewhere they don't digest too well or something, and aren't an effecient source of protein.
Other bars that cost about $1 a piece have 20 grams of protein but 19 grams of sugar carbs.
Can anyone either link me to good places to buy bars (I buy from Netrition right now) or give me reasons strongly opposing bars? I hear somewhere they don't digest too well or something, and aren't an effecient source of protein.